پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه |  نوشته شده : حسين ملكشاهي‌فرد  ،  1394-08-27  ،  13:47:36  

 

مسیر دسترسی به میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه (جهت نمايش مسير دسترسي بر روي تصوير زير كليك كنيد.)    مسیر گردشگری محوطه چغازنبیل (جهت نمايش سامانه WebGIS بر روي تصوير زير كليك كنيد...)
 

                                                     

سامانه WEBGIS گردشگری و تعيين مسير دسترسي محوطه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه​ 

مهم‌ترين وجه مشترك صنعت توريسم و سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي (GIS)، رشد فزاينده آن‌ها در طي سال‌هاي اخير است. صنعت توريسم كه امروزه اولين صنعت از نظر منبع درآمد دنيا محسوب مي‌شود، رشد بسيار شتاباني در سال‌هاي اخير داشته و توانسته جايگاه خود را به بالاترين حد ارتقاء دهد. سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي (GIS) كه از اوايل دهه 1960 در امريكا و سپس كل دنيا توسعه يافته است، امروزه روش برتر در غالب علوم مربوط به زمين محسوب مي‌شود، ولي استفاده از اين روش به منظور توسعه فعاليت‌هاي گردشگري در دنيا به تازگي آغاز شده و شايد بتوان گفت طي ده سال اخير كانون توجه كشورها قرار گرفته است. اگر بپذيريم كه موفقيت فعاليت‌هاي گردشگري در مناطق در گرو برنامه‌ريزي توريسم، توسعه و پژوهش درباره آن و بازريابي توريسم است، اهميت استفاده از سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي (GIS) براي توسعه فعاليت گردشگري آشكار مي‌شود. چنان كه مي‌دانيم از الزامات برنامه‌ريزي‌هاي مختلف مرتبط با صنعت گردشگري، شناخت امكانات مكاني و جاذبه‌هاي موجود در مكان‌هاي جغرافيايي مانند شناخت جاذبه‌هاي توريستي، تاريخي، طبيعي و زير ساختها و تسهيلات موجود است تا بر مبناي شناخت حاصل، نتايج مطلوبي در اين خصوص حاصل گردد. به طور مشخص اين گونه برنامه‌ريزي‌ها، مستلزم بهره‌گيري از داده‌هاي مختلفي است كه همه آن‌ها به نوعي ماهيت مكاني يا تعلق مكاني دارند و در كنار آن اطلاعات مختص به آن‌ها، ويژگي‌هاي مختلف را دارا هستند. مديريت اين حجم وسيع اطلاعات با توجه به تنوع و ماهيت‌هاي مكاني، برنامه‌ريزان علوم مختلف مرتبط با گردشگري را وا مي‌دارد براي ساماندهي، مديريت و تحليل اين اطلاعات از ابزارهاي قدرتمند GIS استفاده كنند. اطلاعات جمع آوري شده در پايگاه اطلاعاتي، استفاده دوگانه‌اي هم براي متقاضيان سفر و هم براي برنامه‌ريزان و تصميم سازان صنعت توريسم دارد. متقاضيان سفر از اين اطلاعات به منظور تصميم گيري و برنامه‌ريزي مقصد سفر خود از نظر انواع جاذبه‌هاي موجود در مقصد و نحوه دسترسي به آن‌ها استفاده مي‌كنند و برنامه‌ريزان، اين اطلاعات را براي تامين زير ساخت‌ها و تسهيلات مورد نياز و در نهايت پايش و نظارت بر فعاليت‌هاي توريسمي به كار مي‌برند.در همين راستا پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت تپه با توجه به تجارب گذشته و شناخت مشكلات موجود، اقدام به طراحي دو سامانه WEBGIS در جهت رفع مشكلات مسير يابي به محوطه ميراث جهاني چغازنبيل و موزه هفت تپه، محوطه ميراث جهاني شوش و ميراث جهاني سازه‌هاي آبي شوشتر، همچنين معرفي دقيق آثار معماري مختلف و امكانات موجود در محوطه تاريخي چغازنبيل نموده است. سامانه راه دسترسي با بهره‌گيري از نقشه‌هاي جهاني Google Map به گونه‌اي طراحي شده است كه هر شخص به سادگي و تنها با تعيين محل شهر خود به عنوان مبدا سفر و مشخص نمودن محل محوطه ميراث جهاني چغازنبيل به عنوان مقصد سفر  بهترين مسير دسترسي را بر روي نقشه‌هاي گوگل جستجو نمايد. در اين سامانه همچنين بخشي تحت عنوان محل توقف سفر نيز طراحي شده كه در صورت نياز مي‌توان از آن بهره گرفت. 

همچنين در سامانه WEBGIS گردشگري محوطه ميراث جهاني چغازنبيل سعي بر آن شده كه كليه اجزاء و ساختارهاي معماري موجود در محوطه را در كنار امكانات و مسير بازديد محوطه را بر روي بستري از تصوير ماهواره‌اي سرويس جهاني گوگل نمايش داد. بازديدكنندگان از اين سامانه تنها با كليك نمودن بر روي هر بخش مي‌توانند اطلاعاتي تكميلي به همراه يك عكس را در كنار تصوير ماهواره‌اي با كيفيتي از آن را مشاهده نمايند.